Болести кои предизвикуваат болка во зглобот на колкот

Болестите на мускулно-скелетниот систем во скоро сите случаи се придружени со дисфункција на неговите органи, што предизвикува многу непријатности кај пациентот.

Важен симптом на патологии на мускулно-скелетната рамка е болката. Повредите на зглобовите се особено непријатни.

Колкот е најголем од нив. Болката во случај на нејзин пораз може да се локализира и околу неа и да ја даде на различни анатомски структури: на органите на малата карлица, долниот дел на грбот или бутот.

Општа класификација на причините

Болка во зглобот на колкот

Етиологијата на болката во колкот е разновидна.

Во медицината, условно се разликуваат следниве причини за артралгија:

 • Воспалителни и инфективни процеси во зглобот и неговите околни ткива.
 • Дегенеративни заболувања на мускулно-скелетниот систем.
 • Повреди.
 • Неоплазми на коските и меките ткива.

Постојат дополнителни специфични причини за артралгија:

 • Пириформис синдром. Поврзан со нејзиниот продолжен спазам.
 • Некроза на феморалната глава (GBC). Најчесто тоа е компликација на друга патологија на ТБС.
 • Legg-Calve-Perthes болест. Таа е остеохондропатија на ГБЦ.
 • Дисекција на остеохондроза. Во различни извори може да се нарече Кениг-ова болест.
 • Дијабетична остеоартропатија. Компликација на дијабетес.
 • Псевдогихт. Исто така, хондрокалциноза.
 • Интермитентна хидрартроза е хиперпродукција на синовијалната течност.
 • Синовијална хондроматоза (Лотч синдром).

Исто така, ногата во областа на зглобот на колкот кај бремени жени често боли.

Во овој период, се случуваат сложени хормонални промени, растечката матка ги поместува соседните органи и го оптоварува лигаментозниот апарат на зглобот на колкот. Покрај тоа, зголемувањето на телесната тежина го зголемува оптоварувањето на нозете. Доколку не се почитуваат препораките за исхрана, кај трудницата може да дојде до недостаток на калциум, поради овој минерален дисбаланс, се нарушува структурата на коските и зглобовите.

Причини за болка

Преваленцата на артралгија се зголемува со возраста.Кај децата, симптомите на болеста ТБС (зглоб на колкот) се јавуваат со фреквенција од не повеќе од 10%, а кај постарите лица - од 50%. Најчесто жените страдаат од оваа патологија. Ова се должи на хормоналните промени поврзани со возраста по менопаузата.

Кај жените најчесто боли зглобот на колкот

Зошто боли зглобот на колкот? Нема дефинитивен одговор на ова прашање, бидејќи списокот на причини е доста долг.

Главните фактори кои предизвикуваат артралгија во зглобот на колкот:

 1. Патолошки процес внатре во мускулно-лигаментозниот апарат. Најчесто, ова е последица на директно механичко дејство: модринка на зглобот со последователно воспаление на неговите компоненти.
 2. Анатомски промени во зглобот. Тие можат да бидат вродени или посттрауматски (дислокации, фрактури).
 3. Патологија на други системи. Воспалението на органите на МТ (мала карлица) може да се прошири до карличните коски. Невролошките нарушувања се манифестираат со болка од која било локализација. Метаболичките нарушувања предизвикуваат минерална нерамнотежа. Коскено-лигаментозната врска слабее, ризикот од повреда се зголемува.

Воспалителни и инфективни процеси во зглобовите и околните ткива

Најчеста причина за артралгија од која било локализација е супурација на мускулно-скелетниот зглоб.

Воспалението во зглобот на колкот е класифицирано на:

 1. Примарен. Се формира со директно продирање на патогени во зглобот: удар со остар или тап предмет со формирање на рана.
 2. Секундарна. Инфекцијата со TBS се јавува од далечен фокус на воспаление: преку контакт или по хематоген пат.

Артритис ТБС

Најчесто се јавува кај постари пациенти.Болната болка во зглобот на колкот, отежната со одење, зрачи до препоните, перинеумот и бутот. На пациентот му е тешко да стане од стол или да се качува по скали без помош. Непријатност се влошува наутро.

Терапијата вклучува земање антиинфламаторни лекови и воведување на глукокортикоиди во интраартикуларната бурса. Доколку е потребно, неговата празнина се исцеди.

Ревматоиден артритис (РА)

Ревматоидниот артритис во напредна фаза може да предизвика болка во колкот

Ова е хронична системска болест на сврзното ткиво слична на полиартритис.Суштината на овој патолошки процес е воспаление на синовиумот, 'рскавицата и зглобната капсула. Причината е дисфункција на имунолошкиот систем. Се карактеризира со полиартралгија, вкочанетост на движењата наутро, можна е висока температура.

Зглобовите на рамото и колкот се погодени исклучително ретко, болката се појавува само во доцна фаза на РА по неколку години од почетокот на болеста.

Акутен септичен артритис

Ова е заразна детска болест, 70% од случаите се јавуваат кај бебиња под 4 години. Предизвикувачкиот агенс е обично Staphylococcus aureus. Детето одбива да оди поради силна акутна болка во зглобот на колкот и во препоните при движење. Се карактеризира со висока температура и зголемена ексцитабилност.

Третманот вклучува отстранување на изливот од заедничката празнина и антибиотска терапија.

Ризикот од развој на остеомиелитис и сепса е висок.

Туберкулозен кокситис или артритис

Најчесто педијатрите се соочуваат со оваа болест. Кај малите деца, имунолошкиот систем е слабо развиен, што доведува до можност за инфекција.

Оваа болест се карактеризира со бавна прогресија. Во почетокот, детето многу брзо се заморува, неговата активност се намалува, престанува да трча. Постепено, се јавува атрофија на мускулите на бутот. Движењата се попречени. Болката во зглобот на колкот кај детето добива интензивен болен карактер, екстремитетот станува подолг од здрав.

Ако гнојот ја стопи синовијалната мембрана, тогаш ексудатот се шири по мускулите и тетивите, формирајќи флегмон и фистули.

Во отсуство на компликации, се спроведува конзервативен третман.

Тендовагинитис во пределот на зглобот на колкот

Оваа патологија е воспаление на тетивата на мускулот и неговата вагина. Предизвикани од продолжена прекумерна употреба или повреда на ногата.

Главните поплаки: феморалниот зглоб боли при движење, лезијата отекува, промената во одењето - куцањето станува забележливо.

Третман - лекови: антиинфламаторни лекови, интраартикуларни инјекции на кортикостероиди.

Бурзитис

Од сите синовијални кеси најчесто се воспалува бурзата на ацетабулумот.Делумно ја покрива бедрената коска. Со бурзитис на колкот, болката зрачи во бутот и глутеалниот регион. Пациентот не може да лежи на погодената страна: притисокот во синовијалната кеса се зголемува и болката се интензивира.

Ако нема компликации со бурзитис, тогаш третманот се состои во растоварување на долниот екстремитет со трска или патерица.

Лекови: Лекови против болки и кортикостероиди.

Идиопатски анкилозен спондилитис

Кај анкилозен спондилитис, билатералната болка во зглобот на колкот е вознемирувачка

Ова е хронично воспаление на 'рбетот и елементите на сакроилијачните зглобови.

Болеста е опасна поради нејзините компликации кои го намалуваат животниот стандард и доведуваат до инвалидитет.

Ако најдете таков проблем, веднаш треба да контактирате со специјалист за назначување на правилен третман.

Етиологијата не е целосно јасна. Современата медицина сугерира дека водечката причина е наследна предиспозиција. Најчесто се разболуваат луѓето под 30 години.

Симптоми на идиопатски анкилозен спондилитис:

 • Зголемена телесна температура, треска.
 • Синдром на интоксикација: општа малаксаност, слабост, недостаток на апетит, губење на тежината, нарушување на спиењето.
 • Постојана досадна болка во зглобот на колкот, како и на ниво на сакрумот и задникот, која се шири по задниот дел на бутот. Обично билатерални, во текот на ноќта нивниот интензитет се зголемува.
 • Ограничена подвижност во долниот дел на грбот и колковите. Овој симптом постепено преминува на прекриените делови на 'рбетот долж целиот грб, вклучувајќи го и вратот. Како резултат на тоа, пациентот зема присилна „поза на подносителот на барањето".

Терапијата за рехабилитација се заснова на специјални вежби за физиотерапија за развој на зглобовите.

Лекови: НСАИЛ за ублажување на болка и воспаление, кортикостероиди.

Тендинитис

Спортистите или луѓето чија работа е поврзана со тежок физички труд се склони кон воспаление на тетивите. Карактеристика на манифестацијата: болната болка во зглобот на колкот се јавува со големо оптоварување на него. Во мирување, обично не се забележува непријатност.

Се препорачува да се намали оптоварувањето на ногата, во напредни случаи - одмор во кревет.

Третман со лекови: НСАИЛ, локални аналгетски гелови, глукокортикостероиди, хондропротектори.

Сифилис

Патолошки процес во зглобот на колкот со сифилис

Во доцната фаза на болеста се засегнати коските и зглобовите. Карактеристично е формирањето на гума за џвакање. Се јавува нивна прекумерна патолошка минерализација. TBS е исклучително редок.

Гума - јазол во ткивата, формиран за време на напреднат сифилис, уништувајќи ги околните ткива. Процесот завршува со формирање на груби лузни.

Третманот е неефикасен, ризикот од развој на компликации во форма на остеомиелитис е висок.

Габичен артритис на колкот

Се јавува како резултат на продолжена употреба на антибиотици и со патологии на имунолошкиот систем.

Луѓето кои се заразени со ХИВ или имаат СИДА се особено подложни на габичен артритис.

Болката во зглобот е постојано присутна, има болен карактер.

Габичните лезии на коските се карактеризираат со склоност кон формирање на фистула, времетраење и тешкотија на лекување.

Терапија: системски антимикотици.

Според индикации, се врши хируршка интервенција.

Тумори на коски и меки ткива

Онколошките заболувања на зглобот на колкот може да бидат метастази на рак на далечен орган или да се појават независно.

 1. Бенигни тумори на коскеното ткиво - остеоми.

  Формирањето туѓо за телото расте, стискајќи ги нервите и крвните садови. Клиниката е слична на синдромот на пириформис.

 2. Малигни тумори на коските - остеосаркоми.

  Неоплазмата брзо се зголемува во големина, некротизира и се распаѓа, ширејќи метастази низ телото.Болката во зглобовите на колкот ноќе е неподнослива, тие не престануваат дури и по земање НСАИЛ или обид за анестезија.

 3. Мезенхималните тумори се формираат од меките ткива. Бенигните ретко се повторуваат и не метастазираат. Во зависност од агресивноста на малигните клетки, интензитетот на болката е променлив.

Дегенеративни заболувања на зглобовите

Коксартроза

Остеоартритисот на колкот е хронична болест која се карактеризира со промена на интегритетот на артикуларните површини, поради нарушување на метаболичките процеси. Се развива многу бавно, во текот на неколку години. Првично е зафатено ткивото на 'рскавицата, потоа коскеното ткиво, проследено со варус деформитет на зглобот и екстремитетот. Се јавува на возраст од 40 години.

Симптоми:

 • Зглобот на колкот боли само при одење.
 • Вкочанетост на движењата во ТБС.
 • Како што напредува процесот, се забележува скратување на должината на екстремитетот.
 • Слабост и атрофија на мускулната маса.
 • Куцање.
 • При одење се слуша крцкање.
 • Со билатерална лезија, се јавува „одење од патка" - пренесување од една нога на друга.

Лекови: НСАИЛ, вазодилататори, мускулни релаксанти, хондропротектори, инјекции на хормонски лекови во заедничката празнина.

Локални ефекти: масти, лосиони, облоги.

Во последната фаза од болеста, операцијата е во тек.

Остеохондроза

Остеохондрозата предизвикува остра болка во зглобот на колкот

Дегенеративните промени во интервертебралните дискови предизвикуваат оштетување на околните ткива.

Симптоми:

 • Болка во долниот дел на грбот зрачи на зглобот на колкот и бутот.
 • Тоа е ненадејно, остра и остра. Започнува во лумбалниот предел и задникот, се спушта по задниот дел на ногата.
 • Почеста е еднострана локализација на болката.
 • Пациентот зазема принудна положба - лежи на здрава страна.
 • Веројатно намалена чувствителност на кожата на ногата.

Третманот е комплексен. Антиинфламаторни лекови и аналгетици, умерена физичка активност (пливање), физиотерапија по смирување на најакутни појави.

Со изразена болка, се препорачува да се направи анестетичка блокада.

Повреди

Повреда

Карактеристична е болка со умерен интензитет, при активни движења нејзиниот интензитет се зголемува. Првиот пат по повредата на зглобот на колкот се појавува куцане, која брзо поминува.

Во мирување, симптомите исчезнуваат.

Со цел брзо да се ослободите од болката во случај на повреда на карличниот зглоб, неопходно е да се нанесе студ на местото на повредата: пакет со мраз или замрзнат производ.

дислокација на колкот

Можеби:

 • Вродени. Тоа е резултат на неуспешно раѓање или патологии на интраутериниот развој. Детето има нерамномерни глутеални набори и скратување на екстремитетот, можеби стиснат нерв, што се манифестира со конвулзии. Ако дислокацијата не се коригира во повој, тогаш подоцна детето може да стане инвалид.
 • Трауматски. Знаци: остра силна болка, целосно исклучување на функцијата на зглобовите, масивен едем и екстензивен хематом се појавуваат над оштетената област. Станувањето од стол или кревет станува невозможно за пациентот без помош.

Во случај на дислокација на колкот, веднаш треба да отидете во собата за итни случаи или во болница.

фрактури

Зглобот на колкот е формиран од моќни силни коски.

Најчеста дијагноза од оваа подгрупа е фрактура на хируршкиот врат на бедрената коска. Се става главно на жени по 60 години.

Причината за таквата штета е пад или удар во областа на TBS.

Најсилната болка се чувствува, зглобот на колкот се повлекува и апсцеси, движењето во него е речиси невозможно. Областа на горниот дел на бутот отекува, се појавува обемен хематом. Повредената нога е скратена, пациентот куца. При движење се слуша карактеристичен клик.

Кога ќе дојде до фрактура, околните ткива се оштетени, што е придружено со чувство на печење. Во отсуство на третман, овде може да започне воспалителен процес. Ако нервот е притиснат, може да почувствувате чувство на вкочанетост во бутот.

Третманот е комплексен: хируршки и медицински.

Специфични причини за артралгија

Пириформис синдром

Со локализација на патолошки процеси во областа на зглобот на колкот, се засегнати и околните ткива. Долготрајниот спазматичен пириформис мускул го компресира ијатичниот нерв и неговите садови, што предизвикува голем број симптоми:

 • Болка во ногата во регионот на зглобот на колкот. Таа оди до задникот и лумбосакралниот зглоб.
 • Зголемена непријатност при потпирање на погодената нога.
 • Набивање на мускулот на пириформис.
 • Ненадејна болка „лумбаго" по должината на нервот.

Етиологија: повреди и заразни и воспалителни заболувања на карличните органи, вертеброгени патологии, претренираност на мускулите, долгорочно зачувување на нефизиолошка поза.

Лекови: НСАИЛ, мускулни релаксанти, аналгетици, подобрувачи на циркулацијата на крвта, глукокортикоиди.

По слегнување на акутните појави, може да се препишат мерки за рехабилитација: физиотерапија, масажа, акупунктура.

Асептична некроза на феморалната глава

Х-зраци на феморалната глава погодена од асептична некроза

Огромното мнозинство се јавува кај млади мажи. Етиологијата на болеста е исхемија на горниот дел на бутот. Со недоволно снабдување со крв во ткивата, доаѓа до нивно гладување со кислород и започнува нивната некроза (некроза).

Клиничка слика: зглобот на колкот боли и дава на ногата и перинеумот. Не е возможно потпирање на повредената нога. По неколку дена нервните завршетоци се топат и болката исчезнува. Ова е страшен знак! Со некроза на подлабоките слоеви на коските, ризикот од брз развој на остеомиелитис и сепса е висок.

Третманот е хируршка и медикаментозна терапија.

Кениг-ова болест

Дисекциски остеохондрит - ексфолијација на мала некротична 'рскавица од коската и нејзино испакнување во артикуларната празнина.

Ова е ретка болест. Типично за мажи 15-35 години.

Пациентите се жалат на блага болна болка во зглобот на колкот. Зглобот се „лепи" при движење.

Третманот е конзервативен (времетраење 10-18 месеци) и хируршки. При хируршка интервенција се отстрануваат ексфолираните маси, се обновува конгруентноста (споредливоста) на артикуларните површини.

Дијабетична остеоартропатија

Повреда на метаболизмот на гликозата доведува до нарушувања на циркулацијата и инервација на сите органи. Промените во зглобот на колкот се почесто еднострани: на десната страна се јавува почесто отколку на левата страна. Имунолошкиот одговор е намален, што го олеснува заразувањето на телото.

Клиничка слика:

 • Оток на зглобот.
 • Кожата над неа е ладна на допир.

Нема синдром на болка кај дијабетична остеоартропатија!

Третманот се состои од внимателно следење на нивото на гликоза во крвта и навремена администрација на инсулин.

псевдогохт

Таложење на соли на калциум во зглобот на колкот со псевдогихт на рентген

Оваа патологија е таложење на соли на калциум во зглобната 'рскавица.

Лекарите го поврзуваат со ендокрини патологии: хиперпаратироидизам, дијабетес, гихт итн.

Симптоми:

 • Почнувајќи со акутна болка во зглобот на колкот.

  Познати се неколку видови на соли на калциум. Кај некои од нив (пирофосфати) нема болка.

 • Движењето во него е ограничено, киднапирањето на ногата на страна е тешко.
 • Карактеристични се едемот и хиперемијата.
 • Зголемена телесна температура и треска.

До денес, не постои специфичен третман. Акутен напад е запрен со интраартикуларна администрација на кортикостероиди и НСАИЛ.

Интермитентна хидрартроза

Ова е хронична болест, која се манифестира со напади на зголемено производство на синовијална течност. склони кон чести рецидиви.

Се дијагностицира главно кај жени на возраст од 20-40 години.

Етиологијата е непозната. Постојат две теории за појава на оваа болест: поврзана со повреди и предизвикани од ендокрини нарушувања.

Зглобот се зголемува во големина, станува вкочанет.

Нападите поминуваат сами по себе за 3-5 дена.

Медицинскиот третман е неефикасен. Рецидивите се случуваат дури и по операцијата.

Синовијална хондроматоза

Оваа бенигна метапластична болест е замена на синовијалниот колаген со 'рскавица. Структурата на артикуларната површина се менува, како и нејзините својства.

Шансите за добивање хондроматоза се многу поголеми кај мажите, претежно од средна и постара возраст.

Етиологијата е нејасна.

Има локален оток, ограничена функција на зглобот, крцкање за време на неговата работа, артралгија.

Третманот е само хируршки.

Болка во колкот кај деца и адолесценти

епифизеолиза

Детето е загрижено за болка во зглобот на колкот предизвикана од епифизиолиза

Оваа патологија е најтипична за децата за време на пубертетот (од 11 до 16 години). Во тоа време, постои остар скок во растот. Поради слабата зона на раст, HBA се лизга на вратот, што резултира со непријатност во зглобот на колкот.

Детето чувствува болка во бутот, поминувајќи во препоните и коленото. Забележано е куцане, но потпирањето на екстремитетот се одржува.

Нарушувањето се коригира хируршки. Треба да започнете со терапија што е можно порано. Во спротивно, лизгањето на HBA може да предизвика развој на артроза и воспаление на зглобовите.

Дисплазија

Тоа е прекумерно формирање на сврзно ткиво кое може да ги замени коскените елементи. Како резултат на тоа, цврстите анатомски структури стануваат пластични, флексибилни. Лигаментите, менисите и тетивите стануваат слаби. Се формира нестабилен колк, кој се одликува со чести дислокации.

Дисплазијата е наследна болест која обично се јавува кај доенчиња од 3 месеци до 1 година. Ортопедите лесно можат да се справат со корекција на поставувањето на нозете.

Латентната форма може да се појави во адолесценцијата.

Ако забележите манифестации на криво стапало или деформитет на стапалото кај дете, тогаш треба брзо да одите во болница за преглед на мускулно-скелетниот систем на бебето!

Колку подоцна се открие дисплазија, толку е попроблематично нејзиниот третман.

Остеохондропатија

Оваа група на болести вклучува лезии на коскеното и 'рскавичното ткиво, во кои најоптоварените области се подложени на асептична некроза.

Етиологија: генетска предиспозиција, хормонална нерамнотежа и инфекции може да ја предизвикаат оваа патологија.

Во 30% од случаите, зглобот на колкот е зафатен. Ова се претежно детски болести кои се вообичаени кај адолесцентите за време на растот.

Возрасниот човек во почетната фаза треба да ја утврди локализацијата и природата на болката, да контактира со педијатар и да ги добие потребните информации за да спречи развој на компликации.

Legg-Calve-Perthes болест

Синдромот се карактеризира со HBK некроза кај деца под 15-годишна возраст. Десниот зглоб на колкот е почесто зафатен.

Причината за патолошката состојба е нарушување на циркулацијата на крвта во горниот дел на ногата со додавање на ткиво на 'рскавица во процесот.

Клиничка слика:

 • Во почетокот боли главата на бедрената коска. Со прогресијата на некрозата, артралгијата одеднаш исчезнува. Ова укажува на смрт на рецепторите на чувствителните органи.
 • Промена во одењето - детето почнува да куца.
 • Движењето во ТБС е ограничено.
 • Најчесто еднострано.

Компликации: дислокација, коксартроза, деформитет на долниот екстремитет, мускулна атрофија.

Дијагностички мерки

Пред да препише третман, лекарот мора внимателно да ги проучи поплаките, анамнезата и да спроведе преглед.

Во случај на болест на зглобот на колкот, потребни се следните студии:

 • Лабораториски тестови на крвта (со воспаление, ESR се зголемува и се забележува леукоцитоза).
 • Обична радиографија на зглобот во две или повеќе проекции.
 • МНР со или без контраст.
 • МСКТ. Се користи за проверка на присуство на сарком.
 • Остеосцинтиграфија. метод на радионуклиди. Најчест и информативен тип на испитување на коскеното ткиво.
 • Ултразвук на зглобот на колкот.
 • Дензитометрија. Потребно за одредување на густината и силата на коските.

Ако пациентот не може да седи или да стои, а не е корисно да се ублажи болката, тогаш веднаш се испраќа во болница на понатамошно хируршко лекување.

Кога итно да се обратите на лекар

 • Кога има остра болка при движење во зглобот на колкот.
 • Ако е невозможно да се поддржи погодената нога.
 • Откривање на едем на лумбалниот и феморалниот регион.
 • Црвенило или модринки во погодената област.

Постојат народни начини за ублажување на болката во карличниот зглоб. Не вреди да се потпирате на овие совети за брзо лекување. Без темелна дијагноза, невозможно е да се утврди причината за артралгија, а само-лекувањето ќе доведе до развој на компликации.