Карактеристики на симптомите и методите на лекување: цервикална остеохондроза

Цервикалната остеохондроза е болест на цервикалниот 'рбет, при што се јавува уништување на зглобот и интервертебралните дискови. Оваа болест влијае на ¾ од светската популација, постари од 35 години.

Цервикалната остеохондроза предизвикува многу повеќе страдања од нејзините колеги од лумбалниот, сакралниот или торакалниот регион, бидејќи содржи повеќе нервни влакна.

болка во вратот со остеохондроза

Класификација на карактеристики

Симптомите на оваа болест се поврзани со три главни системи на човечкото тело.

  1. 'Рбетниот мозок е нарушување на неговиот интегритет и компресија.
  2. Периферен нервен систем - оштетување на неговите влакна.
  3. Вертебралната артерија е нарушување на протокот на крв и снабдувањето со кислород до мозокот.

Прекршувањето на овие системи влијае на здравјето на луѓето. Првите симптоми се силни главоболки.

Синдром на болка

Честите главоболки кои зрачат до вратот се првите знаци на болеста. Понекогаш болката мигрира на задниот дел од главата или на рамената. За разлика од обичната мигрена, остеохондрозата на цервикалниот 'рбет не може да се елиминира само со помош на лекови против болки. Овој проблем бара комплексен третман.

Недостаток на воздух

Симптомите на недостаток на воздух многу често ја придружуваат цервикалната остеохондроза. Ова се случува поради иритација на френичниот нерв. Тешко е за лице кое страда од мигрена на цервикалниот 'рбет да дише длабоко, особено е тешко да земе здив. Во текот на ноќта, пациентите може да имаат кратки паузи во дишењето, придружени со 'рчење. Доколку просторијата во која се наоѓа пациентот не е вентилирана, тој развива хипоксија, што доведува до нарушување на меморијата и концентрацијата.

Гадење

Симптомите на гадење се појавуваат со болест како што е остеохондрозата на цервикалниот 'рбет, поради нарушена циркулација на крвта во мозокот. Понекогаш симптомите на гадење се придружени со повраќање, кое се појавува при одење, вртење и навалување на главата. Ова се должи на недостаток на кислород во внатрешното уво - местото каде што се наоѓа центарот на рамнотежа.

консултација со лекар за цервикална остеохондроза

Промена на крвниот притисок

Лицето кај кое е откриено дека има цервикална остеохондроза постојано мора да трпи флуктуации на крвниот притисок. Слични симптоми може да се манифестираат и со хипертензија и со хипотензија. Ова се случува поради слабото снабдување со кислород до вазомоторниот центар лоциран во продолжената медула.

Ѕвонење и тинитус

Овие симптоми се поврзани со оштетување на внатрешното уво, бидејќи од таму се контролира вестибуларниот апарат. Понекогаш постои општо губење на слухот. Ваквите симптоми лекарите ги нарекуваат кохлеарен синдром.

несвестица

Губење на свеста или несвестица се вообичаени симптоми кај луѓето кои страдаат од болест како што е остеохондрозата на цервикалниот 'рбет. Причината за овој феномен е изразен спазам на артериите, како резултат на иритација на закривените коскени процеси на пршлените, нервните завршетоци.

Фарингеални симптоми

Слични симптоми се манифестираат како чешање, сувост или чувство на туѓо тело во грлото. Овој феномен е поврзан со лезија која доаѓа од 'рбетниот мозок на нервните стебла.

Намален вид

Очите исто така страдаат со појава на таква болест како остеохондроза на цервикалниот 'рбет. Слични симптоми како намален вид се јавуваат поради оштетување што доаѓа од 'рбетниот мозок на невроваскуларните стебла.

Методи на лекување

До денес, може да се лекувате од мигрена на вратот на следниве начини:

  • терапија со лекови;
  • физиотерапевтски третман;
  • третман со народни лекови.

Медицинска терапија

Ваквиот третман на мигрена на вратот вклучува употреба на таблети и инјекции на аналгетици. Ова е неопходно за да се елиминира болката во вратот, главата и рамената. Аналгетските инјекции имаат предност што се брзи.

таблети за цервикална остеохондроза

Покрај тоа, неопходно е да се користат инекции и антиспазмодични таблети. Овие лекови се најефективни за ослободување од спазмите кои се појавуваат во артериите на 'рбетот.

Така, антиспазмодични лекови го штитат пациентот од несвестица. Покрај тоа, антиспазмодични инјекции се користат за лекување на бремени жени. Бидејќи овие инјекции се безбедни за мајката и за нероденото дете.

Третманот базиран на васкуларни лекови е исто така ефикасен.

Тие помагаат да се врати циркулацијата на крвта во погодените области на вратот. Овие инјекции ја ублажуваат болката и делумно помагаат да се ослободат од другите симптоми.

Не помалку ефикасен е третманот со лекови заснован на употреба на хондропротектори. Овие лекови ја запираат прогресивната остеохондроза на вратот, обновувајќи го ткивото на 'рскавицата на зглобовите. Најефективните препарати, кои вклучуваат колаген хидролизат. Бидејќи оваа супстанца помага да се регенерираат клетките уништени од болеста.

Физиотерапија

Во моментов широко се користи третман на остеохондроза на вратот со помош на физиотерапевтски процедури. Најкористени:

  • ултравиолетово зрачење (UVI);
  • влијание на вибрации;
  • електротерапија.

Ултравиолетовиот третман помага да се запре мигрената на вратот, благодарение на аналгетското, бактерицидното и антиинфламаторното дејство на зраците. Ултравиолетовото зрачење се користи за мигрена на цервикалниот 'рбет на задниот дел на вратот, во субклавијалниот регион или горниот дел на лопатките.

Изложеноста на вибрации, како и UVI, совршено ја елиминира остеохондрозата на цервикалниот 'рбет. Најдобро од сè, вибрациите ја ублажуваат болката.

Масажа на вратот за остеохондроза

Третманот со електротерапија ви овозможува да се ослободите од болката, да ја подобрите циркулацијата на крвта, да ги снабдувате мозочните клетки со кислород. Најефективната процедура е транскутана електрична невростимулација.

Народни лекови

Од античко време, облогите од рендан компир и мед се користат за лекување на цервикална мигрена. Исто така, ефикасен лек за остеохондроза на вратот беше мешавина од сок од ротквица, алое и течен мед.

Многу исцелители подготвија маст врз основа на конуси од хмељ и свинско маснотии. Сепак, најефективниот народен лек за таква болест како што е остеохондрозата на вратот е лушпа од оригано, камилица, магдонос, коприва и лопатка.

Овие билки се истураат со врела вода и се ставаат на темно место 3 дена. Пијте ја оваа лушпа по една лажица, два пати на ден.

Таквиот алтернативен третман помага да се справите со болката, да ја подобрите циркулацијата на крвта и да го заситете мозокот со кислород, што е толку неопходно за него.